تبلیغات
مطالب پزشکی - مطلب درخواستی - بیماری ورم معده و درمان آن

به نام خدا

مطالب پزشکی
سلام دوستان عزیز . به وبلاگ مطالب پزشکی خوش آمدید . امیدواریم که این وبلاگ تا حدی مفید باشه و بتونه به برخی از سوالات شما جواب بده . ما رو حتما از نظرات و پیشنهادات خودتون با خبر کنید . ساعت خوبی داشته باشید و موفق باشید


¿مطلب درخواستی - بیماری ورم معده و درمان آن
دوشنبه 24 مرداد 1384

 

سلام دوست عزیز . در بخش بیماریها و درمان وبلاگ قبلا در مورد بیماری ورم معده ( گاستریت ) و برخی دیگر از بیماریهای معده صحبت شده است كه شما می توانید با كلیك بر روی لینكهای زیر به مطالب مربوطه دسترسی پیدا كنید .

 

گاستریت ( Gastritis  )

زخم پیتیك ( Peptic Ulcer  )

اتساع حاد معده ( Acute Gastric Dilatation )

گاسترو آنتریت ، مسمومیت غذائی ( Gastroen Teritis )

 

در زیر یه تعریف مختصر و كامل از بیماری را مشاهده می كنید :

 

تعریف بیماری :  گاستریت‌ (ورم‌ معده‌) عبارت‌ است‌ از آزردگی‌، التهاب‌، زخم‌ سطحی‌ یا عفونت‌ خفیف‌ مخاط‌ معده‌. این‌ بیماری‌ ممكن‌ است‌ حاد باشد و به‌ صورت‌ یك‌ حمله‌ ناگهانی‌ رخ‌ دهد، یا مزمن‌ باشد و تدریجاً در طی‌ مدتی‌ طولانی‌ ایجاد شود. گاستریت‌ در واقع‌ جزئی‌ از یك‌ طیف‌ بیماری‌ است‌ كه‌ شامل‌ زخم‌ سطحی‌ معده‌ نیز می‌شود.

 

علائم شایع :  درد شكمی‌ و دل‌ پیچه‌ و سیاه‌ شدن‌ اجابت‌ مزاج‌ در اثر خونریزی‌ گوارشی‌ و گاهی‌ استفراغ‌ و بی‌اشتهایی‌ و تب‌ و ضعف‌ و تورم‌ شكم‌ و درد تند و تیز، مبهم‌، یا آزاردهنده‌ در قفسه‌ سینه‌ و مزه‌ اسید در دهان‌ و تهوع‌ خفیف‌ و ندرتاً اسهال‌ و آروغ‌ یا نفخ‌ .

 

علل :  تولید بیش‌ از اندازه‌ اسید معده‌ در اثر نوشیدن‌ زیاد الكل‌، سیگار كشیدن‌، یا پرخوری‌ (خصوصاً خوردن‌ غذاهایی‌ كه‌ به‌ سادگی‌ هضم‌ نمی‌شوند ) و عفونت‌ باكتریایی و عفونت‌ ویروسی‌. این‌ نوع‌ از ورم‌ معده‌ ممكن‌ است‌ مسری‌ باشد. واكنش‌ نامطلوب‌ به‌ الكل‌، كافئین‌، یا داروها و گاهی‌ علت‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌ .

 

عوامل افزایش دهنده خطر :  استرس‌، از جمله‌ عمل‌ جراحی‌ و بستری‌ شدن‌ در بیمارستان‌ به‌ علت‌ سایر بیماری‌ها و رژیم‌ غذایی‌ نامناسب‌ و وجود بیماری‌ای‌ كه‌ مقاومت‌ بدن‌ را كم‌ كرده‌ باشد و سیگار كشیدن‌ و مصرف‌ برخی‌ از داروها مثل‌ آسپیرین‌، داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌، داروهای‌ كورتیزونی‌، كافئین‌، و بسیاری‌ دیگر از داروها و سوءمصرف‌ الكل‌ و خستگی‌ یا كار زیاد و وجود باكتری‌ هلیكوباكتر پیلوری‌ در معده‌ .

 

پیشگیری :  در خوردن‌ و آشامیدن‌ تعادل‌ را رعایت‌ كنید . وعده‌های‌ غذایی‌ را جا نیاندازید و نظم‌ غذایی‌ را رعایت‌ كنید . از خوردن غذاهایی‌ كه‌ هضم‌ آنها برای‌ شما مشكل‌ است‌ پرهیز كنید . سیگار نكشید
حتی‌المقدور از مصرف‌ داروهایی‌ كه‌ معده‌ شما را آزرده‌ می‌سازند خودداری‌ كنید .

 

عواقب مورد انتظار :  اگر علت بیماری پیدا شده و حذف شود ، معمولا در عرض چند روز خوب می شود .

 

عوارض احتمالی :  خونریزی یكی از عوارض نا شایع ولی خطرناك ورم معده است ، خصوصا در سالمندان .

 

اصول كلی درمان :  تشخیص‌ با آندوسكوپی‌ و دیدن‌ درون‌ معده‌ انجام‌ می‌گیرد (با استفاده‌ از یك‌ لوله‌ انعطاف‌پذیر كه‌ از مری‌ به‌  داخل ‌ معده‌ هدایت ‌ می‌شود ) . به‌ هنگام‌ آندوسكوپی ‌ امكان‌ دارد  تكه‌ كوچكی‌ از بافت‌ از مخاط‌ معده‌ برداشته ‌ شود و  برای‌ بررسی‌ پاتولوژی‌ فرستاده‌ می‌شود.

 اهداف‌ درمان‌ عبارتند از رفع‌ علایم‌ و حذف‌ دارو یا ماده‌ای‌ كه‌ باعث‌ آزردگی‌ معده‌ می‌شود یا علل‌ دیگر

سیگار نكشید

در صورت‌ بروز خونریزی‌ زیاد ممكن‌ است‌ نیاز به‌ بستری‌ كردن‌ وجود داشته‌ باشد.

 

فعالیت :  با رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.

 

رژیم غذائی :  در روز اول‌ حمله‌ ورم‌ معده‌ غذاهای‌ جامد نخورید. مرتباً مایعات‌ بنوشید، ترجیحاً شیر یا آب‌. تدریجاً رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ خود را از سر گیرید، اما از غذاهای‌ داغ‌ و پر ادویه‌، الكل‌، قهوه‌، و غذاهای‌ اسیدی‌ پرهیز كنید تا زمانی‌ كه‌ علایم‌ كاملاً برطرف‌ شوند.

 

داروها :  برای‌ ناراحتی‌ و درد خفیف‌ می‌توان‌ از داروهای‌ خنثی‌كننده‌ اسید یا استامینوفن‌ استفاده‌ كرد. از آسپیرین‌ استفاده‌ نكنید. امكان‌ دارد سایر داروها مثل‌ داروهای‌ بهبوددهنده‌ زخم‌ تجویز شوند.

و نیز شما با كلیك بر روی لینك زیر می توانید به لیستی كامل از داروهای گیاهی كه برای درمان ورم معده و  زخم معده و ضد گاستریت و ضد دلدرد و ضد قولنج و باد شكن و ضد نفخ و مشكلات و بیماریهای معده و گوارش می باشد دسترسی پیدا كنید .  ( روی متنهای زیر كلیك كنید تا به صفحات مربوطه بروید )

داروهای ضد دل درد - ضد قولنج  - و باد شكن و ضد نفخ - داروهای ضد گاستریت و نفخ و ورم معده و زخم معده و مشكلات و بیماریهای معده  و گوارش

گیاه كاملیا در درمان ورم معده و سایر بیماریها

خواص درخت گردو

گردو درخت زیبایی است كه ارتفاع آن میتواندبه 20 متر برسد.مغز گردو دارای پروتئین،قند ،آب وویتامین ،املاح معدنی و همچنین مواد چربی است . مقدار فسفر موجود در گردو با ماهی و برنج و حتی تخم مرغ نیز برابری میكند . برگ و پوست گردو مقوی و تصفیه كننده خون است . برگها و پوست آن بخصوص بخاطر مادهءتلخ و تانن آن در مداوای بیماریهای جلدی و خنازیر مفید واقع می شوند . مهمترین خواص گردو : درمان ورم روده و معده: 15 تا 20 گرم برگ گردو را به مدت ده دقیقه در یك لیتر آب جوش دم كنید ،برای ورم معده و روده . به به عنوان كرم كش 3 فنجان در روز از این دم كرده را بنوشید . درمان خستگی و ورم : دم كردهء50 گرم برگ گردو در یك لیتر آب را در آب وان بریزید این حمام آرام بخش خستگی است و ورم را بر طرف می كند همچنین در مورد مداوای سرمازدگی و بیماریهای پوستی تجویز میشود . درمان ورم لثه ولوزه : دمكردهء فوق را به میزان حجمش با آب رقیق كنید و آنرا غرغره كنید تا ورم لثه و لوزه شما درمان شود . درمان كم خونی : جوشانده برگ یا پوست سبزگردو برابر تجویز فوق درمان كم خونی و ضعف است . 20 تا 30 گرم از پوست سبز گردو یا خشك آن را در یك لیتر آب به مدت یك ربع بجوشانید و صاف كنید و قبل از هر وعده غذا یك فنجان از آن را بنوشید . زیان گردو : به هیچ وجه نباید در خوردن گردو افراط و از پنج عدد در روز بیشترمصرف بشود زیرابرای سلامتی زیان آور است . درضمن لثه ها و زبان و گلو را می آزارد. كسانی كه ناراحتی معده و كبد دارند نباید گردو بخورند. افراد چاق نیز باید از آن پرهیز كنند. خوابیدن در زیر درخت گردو به علت صدور فراوان گاز كربنیك در شب خطر ناك است

 

نوشته شده در دوشنبه 24 مرداد 1384 و ساعت 12:08 ب.ظ توسط : سینا
ویرایش شده در - و ساعت -