تبلیغات
مطالب پزشکی - مطلب درخواستی - در باره اهداء عضو

به نام خدا

مطالب پزشکی
سلام دوستان عزیز . به وبلاگ مطالب پزشکی خوش آمدید . امیدواریم که این وبلاگ تا حدی مفید باشه و بتونه به برخی از سوالات شما جواب بده . ما رو حتما از نظرات و پیشنهادات خودتون با خبر کنید . ساعت خوبی داشته باشید و موفق باشید


¿مطلب درخواستی - در باره اهداء عضو
شنبه 22 مرداد 1384

موانع و راهكارهای اصلی بر سر راه پیوند اعضا

زندگی دوباره پیوند می خورد

هر چند به مدد روش های جراحی، عمل پیوند به یكی از متداول ترین جراحی ها تبدیل شده، اما هنوز هم كه هنوز است بحث های اخلا قی پیرامون این قضیه ذهن محققان را به چالشی بزرگ می كشاند

این روزها با پیشرفت علم و تكنولوی تصور اینكه زمانی، بشر هنوز از علم پیوند اعضا باخبر نبود مشكل به نظر می رسد. هر چند به مدد روش های جراحی، عمل پیوند به یكی از متداول ترین جراحی ها تبدیل شده، اما هنوز هم كه هنوز است بحث های اخلا قی پیرامون این قضیه ذهن محققان را به چالشی بزرگ می كشاند. عده ای از محققان معتقدند كه اگر استفاده از جسد به عنوان دهنده عضو ترویج شود، اقدامات غیر اخلا قی و غیرقانونی در این زمینه به حداقل میزان خود خواهد رسید. اما هنوز هم، عدم وجود قوانین مدون در این زمینه به اختلا ف نظرها دامن می زند.
پیوند اعضا همچنین از جنبه های گوناگون با دانش های مختلف مرتبط است، از نظر علمی، پرسش های زیادی روی این دستاورد بشر وجود دارد. استفاده از اعضای فرد در گذشته و مبتلا به مرگ مغزی هر چند در كشور ما سابقه طولا نی ندارد، ولی با توجه به پیشرفت های سریع دانش پزشكی در درمان بیماری های صعب العلا ج بسیار موثر افتاده است. پیوند كلیه به طور معمول از داوطلبان زنده و پیوند قرنیه چشم و كبد از جسد صورت می گیرد. با توجه به حساسیت این قضیه از نظر اخلا ق اسلا می، مساله پیوند از نظر فقها اینطور حل شده كه در اسلا م چیزهایی كه منفعت در آن باشد لزوما حلا ل هستند. به عبارت دیگر، به جز چیزهایی كه به طور صریح حرام اعلا م شده، باقی موارد حلا ل شمرده می شود.
با دكتر مهدی نیك سیرت، عضو هیات علمی دانشگاه در این مورد به گفت وگو نشسته ایم، دكتر مهدی نیك سیرت در كنگره بین المللی اخلا ق زیستی كه چندی پیش در تهران برگزار شد به عنوان یكی از محققان برگزیده همایش مورد تقدیر قرار گرفت.
به نظر شما دقیقا چه عواملی است كه باعث ركود اهدای اعضا و توسعه پیوند اعضا می شود؟
با توجه به گستردگی كار، طرح ریزی و برنامه ریزی های متفاوتی داریم. مساله مشروعیت و عدالت در تمامی مراحل فرآیند پیوند اعضا مطرح است، اما سوال اصلی اینجاست كه آیا جمع آوری چنین اعضایی مشروع است؟ و آیا اینكه عضو را به نفع فرد گیرنده پیوند بزنیم عادلا نه است؟ برای قانون، پاسخ به این سوال كه جایگاه واقعی علوم درجامعه كجاست یك تعهد قوی ایجاد می كند.
و مشكل شما از همین جا شروع می شود؟
بله، عمل پیوند اعضا در حقیقت احترامی را كه ما به جسد مورد نظر می گذاریم، زیر سوال می برد، تشریفات خاكسپاری یك رسم اساسی قدیمی و مشترك در تمام جوامع انسانی است و نهی كردن انسان ها از چنین مراسمی، هتك حرمت بزرگی محسوب می شود.

لطفا روی ادامه مطلب کلیک کنید تا بقیه مطلب رو بخونید

ماده واحده قانونی خاصی هم در این زمینه تصویب شده؟
بله، اما در عمل مواردی هم پیش می آید كه نیاز به بحث و تامل بیشتر و ارایه طریق از طرف مراجع و اندیشمندان دینی و قانونگذاران دارد.
پزشكان قانونی چگونه در تشخیص و تایید مرگ مغزی عمل می كنند؟
اینها هم از مسایلی هستند كه جای بحث و تامل دارند. هنوز اتفاق نظر خاصی روی این قضیه انجام نشده، این هم یكی از مشكلا ت است.
از پیشرفت های قابل ملا حظه در علم پزشكی تجدید اعضای از دست رفته و عدم احیای مجدد عملكرد آنها توسط پیوند عضو به جای عضو از دست رفته است. مشكل اصلی در این ارتباط چیست؟
مخالفت خانواده متوفی كه مانع از گرفتن عضو از این گروه می شود.
اما هر سال می بینیم كه به طور جدی لیست انتظار مردم نیازمند به پیوند در حال افزایش است، در حالی كه تعداد افراد باتوانایی اهدا ثابت مانده، فكر می كنید برای این مساله چه می شود كرد؟
محدودیت های قانونی از یك طرف و پیشرفت های فن آوری از طرف دیگر وضع موجود كمبود عضو را پیچیده تر می كند.
بر فرض، سیروز كبدی می تواند به علل مختلف ایجاد شود و تنها راه درمان قطعی بیماران، پیوند كبد است. این یك امر پذیرفته شده است كه تعیین اولویت در لیست اعمال پیوند كبد بر اساس شدت بیماری كبد است نه بر اساس زمان انتظار در لیست. با توجه به محدودیت های اعمال جراحی در كشور ما از جمله نسبت بالا ی بیماران در انتظار، به تعداد كبدهای اهدایی، بسیاری از این بیماران در زمان انتظار برای عمل پیوند فوت می كنند كه عوامل مختلف در پیش بینی مرگ و میر این بیماران شناخته شده است.
از سوی دیگر ضعف كمی و كیفی آموزش علوم پزشكی در زمینه اعضا و در نتیجه كمبود نیروی انسانی در برخی زمینه های تخصصی و ضعف علمی بسیاری از نیروهای موجود به این مساله دامن می زند. بعضی از ارگان ها و سازمان های پشتیبانی و صاحبنظران در علوم پزشكی به واسطه ضعف قوانین یا فقدان كارشناس و متخصص نتوانسته اند به طور هماهنگ و همگام با توسعه تكنیك پیوند اعضا عمل كنند.
شاید عمل پیوند یكی از برجسته ترین مسایل در علم پزشكی باشد كه قوانین حقوقی و مالكیت فردی و فكری تا این حد در آن مهم می شود، دلیل اصلی چیست؟
ضعف های اساسی در قوانین حقوق مالكیت فكری، فردی كشور باعث عدم حمایت از حقوق مادی و معنوی متخصصان پیوند اعضا شده است.
البته در زمینه نظرات دینی و فقهی خیلی وقت ها هم می بینیم كه علما و فقها و مراجع برجسته در مورد مسایل مربوط به پیوند اعضا اتفاق نظر ندارند.
فكر می كنید برای برطرف كردن این نقص ها چه می توان كرد؟
خب، باید در امور تبلیغاتی و فرهنگسازی بیشتر تمركز كنیم و چیزی كه اهمیت دارد، همگامی سیاست ها و برنامه ها و امكانات لا زم برای بهره برداری از آنهاست و راه حل نهایی، نهادینه كردن موضوع هدیه ایثار اعضا است.
قضیه هدیه ایثار چیست؟
با توجه به تعداد زیاد بیماران و عدم وجود دهنده مناسب در فامیل، با پیشنهاد بنیاد امور بیماری های خاص و موافقت هیات وزیران و رئیس جمهوری برای تجلیل و قدردانی از اقدام شایسته و انسانی اهداكنندگان كلیه مبلغی به عنوان هدیه ایثار از طرف دولت پرداخت می شود. البته اقدامات دیگری هم بوده نظیر اینكه كمیته های ورزشی، برای فعالیت های بیماران پیوندی در نظر گرفته شده است .

نبود فرهنگ اهدای عضو باعث شده جان بسیاری از بیماران به خطر بیفتد

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

مسؤول واحد فراهم‌آوری اعضای دانشگاه شهید بهشتی اعلام كرد:‌ متاسفانه علی‌رغم روحیه بالای فداكاری در ملت ایران به دلیل جا نیفتادن فرهنگ اهدای عضو و درك مفهوم صحیح از مرگ مغزی حتی در افراد تحصیلكرده سبب شده كه با وجود موارد زیاد مرگ مغزی در كشور، نتوانیم به میزان كافی برای نجات جان بیماران نیازمند از آن استفاده كنیم. دكتر كتایون نجفی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان اینكه در پی مرگ مغزی احتمال برگشت فرد به زندگی به صفر می‌رسد، اظهار كرد: فردی كه دچار مرگ مغزی شده از آن به عنوان جسد یاد می‌شود و حدود سه تا چهار روز از بین خواهد رفت. در حالی كه اعضای بدن این فرد می‌تواند جان چند نفر كه از نارسایی عدم عملكرد صحیح یكی از ارگانها رنج می‌برند را نجات دهد. وی ادامه داد: به دلیل اینكه اكثر اوقات مرگ مغزی به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد خانواده فرد قادر به پذیرش موضوع نیست كه فردی كه تا چند ساعت قبل در كنار آنها بوده دیگر در بین آنها نیست بنابراین پذیرش برای اهدای عضو بسیار سخت است. دكتر نجفی‌زاده افزود: ‌برای ایجاد فرهنگ اهدای عضو برنامه‌های تبلیغاتی در حال انجام است كه از جمله آن برنامه «اشك‌ها و لبخندها» كه روزهای سه‌شنبه هر هفته از شبكه سوم سیما پخش می‌شود. وی اظهار كرد:‌ یقینا اگر بیماران دچار مرگ مغزی كه خانواده‌های آن رضایت به اهدا می‌دهند مرتب تصویر در تلویزیون و در رسانه‌ها شود می‌تواند باعث ایجاد فرهنگ اهدای عضو گردد. مسؤول واحد فراهم‌آوری اعضای دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به ایسنا گفت: از تعطیلات نوروز تا كنون، 16 مورد مرگ مغزی در بیمارستانهای دانشگاه شهید بهشتی شناسایی شد كه متاسفانه هیچ كدام از آنها برای اهدای عضو رضایت ندادند و همه آنها فوت كردند. وی در پاسخ به این سوال كه چرا در ایام تعطیلات نوروز با توجه به رضایت یك خانواده برای اهدای عضو این عمل انجام نشده است، خاطرنشان كرد: در تمامی ایام نوروز هر سه واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی (بیمارستان امام خمینی (ره)، شریعتی، دكتر مسیح دانشوری) در تهران حاضر به انجام عمل پیوند بودند ولی با توجه به این كه مراقبت از فرد گیرنده حدود یك ماه طول می‌كشد و به دلیل نبودن امكانات مطلوب مراقبت‌های ویژه از فرد گیرنده در ایام تعطیلات، از طرف مركز مدیریت پیوند بیماریهای وزارت بهداشت تصمیم بر این شد كه هیچ مركزی در این زمینه فعالیت نكند.

مراحل اهداء عضو :

 

1 - شناسایی و ارجاع مرگ مغزی

2 - ارزیاب

نوشته شده در شنبه 22 مرداد 1384 و ساعت 05:08 ق.ظ توسط : سینا
ویرایش شده در شنبه 22 مرداد 1384 و ساعت 06:08 ق.ظ